Historia

Wspólnota nasza zawdzięcza swoje powstanie szczególnej i niezapomnianej dacie drugiego kwietnia 2005 roku, jaką była śmierć naszego Rodaka, Papieża Jana Pawła II. Wtedy to, Polacy w Walencji ogarnięci smutkiem szukają kapłana polskiego, aby odprawił im Mszę Św. za Papieża Polaka. Poprzez Konsulat Polski i Diecezję odnajdują najbliższego kapłana polskiego w sąsiedniej Diecezji Alicante pracującego w Torrevieja, księdza Jerzego Sowę z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, który to rozpoczyna odwiedzać, co miesiąc a później, co drugi tydzień Polaków w Walencji dojeżdżając z Torrevieja. Staraniem byłego księdza Prowincjała Zygmunta Stefańskiego i księdza Jerzego, do Walencji przybywa ksiądz Czesław Piela, również z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, aby kontynuować misję i organizawac wspólnotę duszpasterską Polaków w Archidiecezji w Walencji oraz w sąsiedniej Diecezji Segorbe-Castellon.


Rok później w 2006, wspólnota nasza gościła księdza kardynała Stanisława, Dziwisza, który przybył na V Światowe Spotkanie Rodzin w Walencji. Mszy Św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Kardynał z Krakowa a homilię wygłosił ks. Bp Stanisław Stefanek, ówczesny Przewodniczący Komisji do Spraw Rodzin w Episkopacie Polski. Koncelebrowali biskup z Białorusi, Bułgarii oraz kapłani z Polski. Ks. Czesław Piela, kapelan Polaków w Walencji był odpowiedzialny za Sekcje Polską na tym V Światowym Spotkaniu Rodzin.

Drugim wielkim wydarzeniem był tegoroczny Kongres Rodzin Imigrantów w Walencji. Uczestniczyli w nim biskupi poszczególnych państw, skąd pochodzą imigranci mieszkający w Walencji. Spotkanie to miało trzydniowy przebieg. W pierwszym dniu miały miejsce konferencje i spotkanie z miejscowymi Władzami na Uniwersytecie Katolickim. Drugi dzień odbyły się spotkania poszczególnych wspólnot z biskupami i przedstawicielami władz. Naszemu spotkaniu i Mszy Świętej przewodniczył biskup pomocniczy z Walencji Enrique Benavent. Po Mszy zaprezentowała się po raz pierwszy nasza Grupa Folklorystyczna w strojach krakowskich, tańcząc oczywiście „Krakowiaka”. W trzecim dniu na Placu przed Sanktuarium Matki Bożej Opuszczonych, Patronki Walencji, zaprezentowały się wszystkie grupy folklorystyczne, również i grupa z naszego polskiego Kościoła. Następnie wzięliśmy udział we Mszy Św. przewodniczonej przez kardynała Augustyna Garcia-Gasco, Arcybiskupa Walencji i pozostałych 12 biskupów z trzech kontynentów.

Obecnie cieszymy się udziałem we mszach niedzielnych dużej grupy Polaków, szczególnie rodzin, które na stałe osiedliły się w Walencji i przyległych do niej małych miast i miejscowości.